CCGT325X0LF KC5025
- Item Code: KEN 1866569
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1866569
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $25.57/EA
Description
CCGT325X0LF KC5025 SCREW ON LF LIGHT FINISHING INSERT
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | LF |
| Coating | TiAlN |
| Grade | KC5025 |
| Included Angle | 80 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .381in / 9.67mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 32.5X0 |
| Style | CCGT |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .002in / .05mm |
| Thickness | .156in / 5/32in / 3.97mm |
| Inscribed Circle | .375in / 3/8in / 9.53mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |
| Stock Status | In Stock |
| Sale Flyer Table | Turning & Boring Inserts |