VBGT221LF KC5010
- Item Code: KEN 1866686
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1866686
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $32.74/EA
Description
VBGT221LF KC5010 SCREW ON LF LIGHT FINISHING INSERT
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | LF |
| Coating | TiAlN |
| Grade | KC5010 |
| Included Angle | 35 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .436in / 11.07mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 221 |
| Style | VBGT |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .016in / 1/64in / .40mm |
| Thickness | .125in / 1/8in / 3.18mm |
| Inscribed Circle | .250in / 1/4in / 6.35mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |
| Stock Status | In Stock |