CPGM3250 KC5010
- Item Code: KEN 1868190
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1868190
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $25.48/EA
Description
CPGM3250 KC5010 SCREW ON CHIP CONTROL INSERT
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | |
| Coating | TiAlN |
| Grade | KC5010 |
| Included Angle | 80 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .381in / 9.67mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 32.50 |
| Style | CPGM |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .004in / .10mm |
| Thickness | .156in / 5/32in / 3.97mm |
| Inscribed Circle | .375in / 3/8in / 9.53mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |