TPCH221 KC5010
- Item Code: KEN 1937601
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1937601
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $20.35/EA
Description
TPCH221 KC5010 Q SERIES CARBIDE INSERTS Circle Equivalent: CIR 2823858-TPCH-221-CG5
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | |
| Coating | TiAlN |
| Grade | KC5010 |
| Included Angle | 60 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .443in / 11.26mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | TRIANGLE |
| Size | 221 |
| Style | TPCH |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .016in / 1/64in / .38mm |
| Thickness | .094in / 3/32in / 2.38mm |
| Inscribed Circle | .256in / 6.50mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |