TPCG321L KC5010
- Item Code: KEN 1937630
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1937630
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $25.79/EA
Description
TPCG321L KC5010 S SERIES CARBIDE INSERTS Circle Equivalent: CIR 2821128-TPCG-321L-TN7
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | P |
| Coating | TiAlN |
| Grade | KC5010 |
| Included Angle | 60 |
| Insert Hand | L - Left |
| Insert Length (Decimal / mm) | .629in / 16.00mm |
| Insert Material | CARBIDE |
| Insert Shape | TRIANGLE |
| Size | 321 |
| Style | TPCG |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .016in / 1/64in / .40mm |
| Thickness | .125in / 1/8in / 3.18mm |
| Inscribed Circle | .375in / 3/8in / 9.53mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |