TPGH322 KC5010
- Item Code: KEN 1937645
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 1937645
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $24.48/EA
Description
TPGH322 KC5010 S SERIES CARBIDE INSERTS
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | |
| Coating | TiAlN |
| Grade | KC5010 |
| Included Angle | 60 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .650in / 16.50mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | TRIANGLE |
| Size | 322 |
| Style | TPGH |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .031in / 1/32in / .80mm |
| Thickness | .125in / 1/8in / 3.18mm |
| Inscribed Circle | .375in / 3/8in / 9.53mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |
| Stock Status | In Stock |