F4AJ0600AWS50R025 KC633M
- Item Code: KEN 1995588
- Mfg Part No: 1995588
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $130.15/EA
Description
F4AJ0600AWS50R025 KC633M SC PERIPHERAL ENDMILL A D=6 Z=4 50
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0098 |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.3543 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2362 in |
| Diameter (Metric) | 6mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |