F4AJ1000AWL50R050 KC633M
- Item Code: KEN 1995592
- Mfg Part No: 1995592
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $178.54/EA
Description
F4AJ1000AWL50R050 KC633M SC PERIPHERAL ENDMILL A D=10 Z=4 50
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0197 |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.5906 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.9921 (76mm) |