F4AJ1600AWL50R150 KC633M
- Item Code: KEN 1995597
- Mfg Part No: 1995597
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $312.06/EA
Description
F4AJ1600AWL50R150 KC633M SC PERIPHERAL ENDMILL A D=16 Z=4 50
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0591 |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 0.9449 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6300 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 3.5039 (89mm) |