F4AJ2000AWX50R050 KC633M
- Item Code: KEN 1995598
- Mfg Part No: 1995598
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $731.62/EA
Description
F4AJ2000AWX50R050 KC633M SC PERIPHERAL ENDMILL A D=20 Z=4 50
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0197 |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.1811 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 4.0945 (104mm) |