VNMG330MS KC5010
- Item Code: KEN 2244910
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 2244910
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $26.01/EA
Description
VNMG330MS KC5010 KENLOC MS MEDIUM SHARP INSERT
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | MS |
| Coating | TiAlN |
| Grade | KC5010 |
| Included Angle | 35 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .654in / 16.61mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 330 |
| Style | VNMG |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .004in / .10mm |
| Thickness | .188in / 3/16in / 4.76mm |
| Inscribed Circle | .375in / 3/8in / 9.53mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |