DNGG3305FS KC5010
- Item Code: KEN 2250775
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 2250775
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $27.36/EA
Description
DNGG3305FS KC5010 KENLOC FS FINISHING SHARP INSERT
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | FS |
| Coating | TiAlN |
| Grade | KC5010 |
| Included Angle | 55 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .458in / 11.63mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 330.5 |
| Style | DNGG |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .008in / .20mm |
| Thickness | .188in / 3/16in / 4.76mm |
| Inscribed Circle | .375in / 3/8in / 9.53mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |
| Stock Status | In Stock |