F3AA2000AWX45R100 K600
- Item Code: KEN 2406113
- Mfg Part No: 2406113
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $592.60/EA
Description
F3AA2000AWX45R100 K600 SOLID CARB. ENDM. F.ALU A D=20 Z=3 45GRD
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0394 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.1811 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 4.5276 (115mm) |