F3AA2500AWX45R200 K600
- Item Code: KEN 2406119
- Mfg Part No: 2406119
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $698.66/EA
Description
F3AA2500AWX45R200 K600 SOLID CARB. ENDM. F.ALU A D=25 Z=3 45GRD
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0787 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.4764 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .9843 in |
| Diameter (Metric) | 25mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 5.3150 (135mm) |