F2AA1200AWL45R400 K600
- Item Code: KEN 2430513
- Mfg Part No: 2430513
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $186.54/EA
Description
F2AA1200AWL45R400 K600 SOLID CARB. ENDM. F.ALU A D=12 Z=2 45GRD
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .1575 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.7087 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 3.3071 (84mm) |