F2AA0800AWM45R050 K600
- Item Code: KEN 2445705
- Mfg Part No: 2445705
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $135.78/EA
Description
F2AA0800AWM45R050 K600 SOLID CARB. ENDM. F.ALU A D=8 Z=2 45GRD
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0197 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.4724 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 2.6772 (68mm) |