F3BA0800ADL40E240 K600
- Item Code: KEN 2625714
- Mfg Part No: 2625714
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $157.95/EA
Description
F3BA0800ADL40E240 K600 SC ENDMILL ROUGHER F. ALUA D=8 Z=3 40GRD
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0098 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.3937 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 2.4803 (63mm) |