F3BA1000ADL40E300 K600
- Item Code: KEN 2625715
- Mfg Part No: 2625715
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $191.56/EA
Description
F3BA1000ADL40E300 K600 SC ENDMILL ROUGHER F. ALUA D=10 Z=3 40GR
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0098 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.4724 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 2.8346 (72mm) |