F3BA1200ADL40E360 K600
- Item Code: KEN 2625716
- Mfg Part No: 2625716
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $256.42/EA
Description
F3BA1200ADL40E360 K600 SC ENDMILL ROUGHER F. ALUA D=12 Z=3 40GR
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0098 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.5906 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 3.2677 (83mm) |