F4AW0400AWL30W040 KC633M
- Item Code: KEN 2627513
- Mfg Part No: 2627513
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $163.82/EA
Description
F4AW0400AWL30W040 KC633M SC TAPERED EM FOR SSA D=4 Z=4 30DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 1.2008 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1575 in |
| Diameter (Metric) | 4mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 2.9921 (76mm) |