F4AW1000AWX30W060 KC633M
- Item Code: KEN 2627522
- Mfg Part No: 2627522
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $758.99/EA
Description
F4AW1000AWX30W060 KC633M End Mill
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | TiAlN |
| Length of Cut | 2.0590 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC633M |
| Overall Length | 4.9213 (125mm) |