KMDA1600A6ANA KC639M
- Item Code: KEN 3352493
- Mfg Part No: 3352493
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $578.29/EA
Description
KMDA1600A6ANA KC639M VHM KenFEED M 16X16X10X110 6 FL
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 6 |
|---|---|
| End Style | Torus |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.0331 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6300 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC639M |
| Overall Length | 4.3307 (110mm) |