UCDE1600A5ASA KC643M
- Item Code: KEN 3524448
- Mfg Part No: 3524448
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $318.27/EA
Description
UCDE1600A5ASA KC643M CARBIDE ENDMILL UCDE 16MMX32MM R=0
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 3.6220 (92mm) |