UCDE2000A5ARA KC643M
- Item Code: KEN 3524453
- Mfg Part No: 3524453
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $585.72/EA
Description
UCDE2000A5ARA KC643M CARBIDE ENDMILL UCDE 20MMX38MM R=0.75
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.4961 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 4.0945 (104mm) |