UCDE0400B5ARA KC643M
- Item Code: KEN 3524462
- Mfg Part No: 3524462
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $86.43/EA
Description
UCDE0400B5ARA KC643M CARBIDE ENDMILL UCDEW 4MMX11MM R=0.25
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.4331 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1575 in |
| Diameter (Metric) | 4mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 2.1654 (55mm) |