UDDE0800A5ARB KC643M
- Item Code: KEN 3524491
- Mfg Part No: 3524491
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $110.68/EA
Description
UDDE0800A5ARB KC643M CARBIDE ENDMILL UDDE 8MMX19MM R=1
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0397 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.7480 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 2.9921 (76mm) |