UDDE1600A5ARA KC643M
- Item Code: KEN 3524524
- Mfg Part No: 3524524
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $499.98/EA
Description
UDDE1600A5ARA KC643M CARBIDE ENDMILL UDDE 16MMX32MM R=0.5
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0197 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |