ABDE0800A3ARC K600
- Item Code: KEN 3637414
- Mfg Part No: 3637414
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $196.81/EA
Description
ABDE0800A3ARC K600 MaxiMet F.ALU R=1 D=8 Z=3 38DE
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0394 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.4724 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 2.9921 (76mm) |