ABDE0400A3AS K600
- Item Code: KEN 3637430
- Mfg Part No: 3637430
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $59.04/EA
Description
ABDE0400A3AS K600 MaxiMet F.ALU R=0 D=4 Z=3 38DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.4724 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1575 in |
| Diameter (Metric) | 4mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |