M4XM5XM50 S3 SC SQ MAXI-MET
- Item Code: KEN 3637431
- Mfg Part No: 3637431
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $65.60/EA
Description
ABDE0500A3AS K600 MaxiMet F.ALU R=0 D=5 Z=3 38DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Square End |
| Diameter (Metric) | 5mm |
| Brand | Kennametal |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.5512 |
| Diameter (Decimal) | .1969 in |
| Stock Status | In Stock |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |