ABDE0600A3AS K600
- Item Code: KEN 3637432
- Mfg Part No: 3637432
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $72.16/EA
Description
ABDE0600A3AS K600 MaxiMet F.ALU R=0 D=6 Z=3 38DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 0.6299 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2362 in |
| Diameter (Metric) | 6mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 1.9685 (50mm) |