ABDE1800A3AS K600
- Item Code: KEN 3637468
- Mfg Part No: 3637468
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $353.41/EA
Description
ABDE1800A3AS K600 MaxiMet F.ALU R=0 D=18 Z=3 38DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.4961 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7087 in |
| Diameter (Metric) | 18mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 3.9370 (100mm) |