ABDF1400A2AS K600
- Item Code: KEN 3637562
- Mfg Part No: 3637562
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $210.31/EA
Description
ABDF1400A2AS K600 MaxiMet F.ALU R=0 D=14 Z=2 45DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5512 in |
| Diameter (Metric) | 14mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | K600 |
| Overall Length | 3.2677 (83mm) |