CCMT32505FP KCP25
- Item Code: KEN 3769097
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 3769097
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $20.56/EA
Description
CCMT32505FP KCP25 SCREW ON FP LIGHT FINISHING INSERT
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | FP |
| Coating | TiCN/Al2O3 |
| Grade | KCP25 |
| Included Angle | 80 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .381in / 9.67mm |
| Insert Material | CARBIDE |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 32.50.5 |
| Style | CCMT |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .008in / .22mm |
| Thickness | .094in / 3/32in / 2.38mm |
| Inscribed Circle | .250in / 1/4in / 6.35mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | CVD |
| Stock Status | In Stock |