CCMT2151FP KCU10
- Item Code: KEN 3769291
- Brand: KENNAMETAL
- Mfg Part No: 3769291
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $21.07/EA
Description
CCMT2151FP KCU10 SCREW ON FP LIGHT FINISHING INSERT
Tech Specs
Back To Top| Brand | KENNAMETAL |
|---|---|
| Chipbreaker | FP |
| Coating | AlTiN |
| Grade | KCU10 |
| Included Angle | 80 |
| Insert Hand | N - Neutral |
| Insert Length (Decimal / mm) | .254in / 6.45mm |
| Insert Material | Carbide |
| Insert Shape | DIAMOND |
| Size | 21.51 |
| Style | CCMT |
| Wiper | No |
| Corner Radius | .016in / 1/64in / .40mm |
| Thickness | .094in / 3/32in / 2.38mm |
| Inscribed Circle | .250in / 1/4in / 6.35mm |
| Material | Carbide |
| Coating Process | PVD |
| Stock Status | In Stock |
| Sale Flyer Table | Turning & Boring Inserts |