UDDE1400A5ASA KC643M
- Item Code: KEN 3873931
- Mfg Part No: 3873931
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $353.59/EA
Description
UDDE1400A5ASA KC643M CARBIDE ENDMILL UDDE 14MMX26MM R=0
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.0240 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5510 in |
| Diameter (Metric) | 14mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 3.3070 (84mm) |