UDDE1400B5ARB KC643M
- Item Code: KEN 3874037
- Mfg Part No: 3874037
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $369.53/EA
Description
UDDE1400B5ARB KC643M CARBIDE ENDMILL UDDEW 14MMX26MM R=1
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .039 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.0240 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5510 in |
| Diameter (Metric) | 14mm |
| Brand | Kennametal |
| Grade | KC643M |
| Overall Length | 3.3070 (84mm) |