F4BS0800AWM38R100 KCPM15
- Item Code: KEN 4046032
- Mfg Part No: 4046032
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $131.67/EA
Description
F4BS0800AWM38R100 KCPM15 SOLID CARB. ENDM.F.TITAN A D=8 Z=4 38GR
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0394 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.4724 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.6772 (68mm) |