F4AS0500ADL38 KCPM15
- Item Code: KEN 4046265
- Mfg Part No: 4046265
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $68.23/EA
Description
F4AS0500ADL38 KCPM15 HARVI ENDMILL D=5 Z=4 38DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.5118 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1969 in |
| Diameter (Metric) | 5mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.2440 (57mm) |