F4AS1200BDL38 KCPM15
- Item Code: KEN 4046274
- Mfg Part No: 4046274
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $203.38/EA
Description
F4AS1200BDL38 KCPM15 HARVI ENDMILL D=12 Z=4 38DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.0236 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.2677 (83mm) |