F4AS1800ADL38 KCPM15
- Item Code: KEN 4046278
- Mfg Part No: 4046278
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $540.31/EA
Description
F4AS1800ADL38 KCPM15 HARVI ENDMILL D=18 Z=4 38DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Chamfer |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7087 in |
| Diameter (Metric) | 18mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.6220 (92mm) |