F4BS1000AWL38R050 KCPM15
- Item Code: KEN 4046303
- Mfg Part No: 4046303
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $235.45/EA
Description
F4BS1000AWL38R050 KCPM15 SOLID CARB. ROUGH.F.TITAN A D=10 Z=4 38G
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0197 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.5906 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3937 in |
| Diameter (Metric) | 10mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.9921 (76mm) |