F4BS1200AWL38R400 KCPM15
- Item Code: KEN 4046312
- Mfg Part No: 4046312
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $330.88/EA
Description
F4BS1200AWL38R400 KCPM15 SOLID CARB. ROUGH.F.TITAN A D=12 Z=4 38G
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .1575 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.7087 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4724 in |
| Diameter (Metric) | 12mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.3071 (84mm) |