F4BS2000AWX38R100 KCPM15
- Item Code: KEN 4046319
- Mfg Part No: 4046319
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $794.55/EA
Description
F4BS2000AWX38R100 KCPM15 SOLID CARB. ROUGH.F.TITAN A D=20 Z=4 38G
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0394 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.1811 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 4.5276 (115mm) |