F3AS0600BDK35 KCPM15
- Item Code: KEN 4046360
- Mfg Part No: 4046360
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $78.57/EA
Description
F3AS0600BDK35 KCPM15 ENDMILL B D=6 Z=3 35DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0177 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.2756 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2362 in |
| Diameter (Metric) | 6mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.1260 (54mm) |