F3AS0800BDK35 KCPM15
- Item Code: KEN 4046361
- Mfg Part No: 4046361
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $86.34/EA
Description
F3AS0800BDK35 KCPM15 ENDMILL B D=8 Z=3 35DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0177 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 0.3543 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3150 in |
| Diameter (Metric) | 8mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 2.2835 (58mm) |