UCDE1600B5ARA KCPM15
- Item Code: KEN 4046394
- Mfg Part No: 4046394
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $385.48/EA
Description
UCDE1600B5ARA KCPM15 HARVI ENDMILLW 16MMX32MM R=0.75
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.2598 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6299 in |
| Diameter (Metric) | 16mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 3.6220 (92mm) |