F4AS2000AWX38R100 KCPM15
- Item Code: KEN 4046433
- Mfg Part No: 4046433
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $447.72/EA
Description
F4AS2000AWX38R100 KCPM15 HARVI ENDMILL A D=20 Z=4 38DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0394 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.1811 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7874 in |
| Diameter (Metric) | 20mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 4.5276 (115mm) |