F4AS2500AWX38R100 KCPM15
- Item Code: KEN 4046443
- Mfg Part No: 4046443
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $667.51/EA
Description
F4AS2500AWX38R100 KCPM15 HARVI ENDMILL A D=25 Z=4 38DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0394 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.4764 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .9843 in |
| Diameter (Metric) | 25mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 5.3150 (135mm) |