F4AS2500BWX38R050 KCPM15
- Item Code: KEN 4046447
- Mfg Part No: 4046447
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $667.51/EA
Description
F4AS2500BWX38R050 KCPM15 HARVI ENDMILL B D=25 Z=4 38DEG
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .0197 |
| Coating | AlTiN |
| Length of Cut | 1.4764 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .9843 in |
| Diameter (Metric) | 25mm |
| Brand | Kennametal |
| Overall Length | 5.3150 (135mm) |